پخش عمده چسب پی وی سی فشار قوی ایزو

 

اتصال لوله و پروفیل های پی وی سی اب و فاضلاب توسط چسب فشار قوی یکی از متداول ترین روش های موجود در حال حاضر می باشد و برند ایرانی ایزو یکی از معدود برندهای ایران است که بر اساس دستورالعمل سازمان ملی استاندارد تولید و به صورت عمده در سراسر کشور عرضه می گردد.

اتصال قطعات مختلف و متنوع از جنس پلی ونیل کلراید یا به طور اختصار پی وی سی که جز پر مصرف ترین جنس پلاستیک است بسیار دشوار و حساس می باشد.
برای اتصال این پلاستیک پرکاربرد جهانی چند روش معدود وجود دارد که از متداول ترین این روش ها می توان به استفاده از چسب پی وی سی اشاره کرد.

چسب پی وی سی چیست؟
چسب های پی وی سی جز چسب های حلالی به شمار می روند و ترکیبی از چسبی بر پایه رزین هایی از همین جنس و حلالی بر پایه تتراهیدروفوران تثبیت شده تولید می گردند.
اتصال قطعات با استفاده از این گونه چسب ها به این طریق اتفاق می افتد که پس از چسباندن دو قطعه به یکدیگر، حلال محلول در چسب از ان خارج و با تبخیر حلال یا جذب ان، اتصال بین دو قطعه بر قرار می شود.
این نوع چسب نه تنها در اتصال لوله ها و پروفیل های پی وی سی و پلی اتیلن اب و فاضلاب در صنایع دیگر هم چون نصب کفپوش ها و به عنوان یک درزگیر قوی دراتصال مقاطعی خاص دارای کاربرد است. این نوع چسب که در اتصال های فشار قوی به اصطلاح سمنت حلالی نامیده می شود برای لوله ها و اتصالات تحت فشار بالا و سخت استفاده فراوانی دارد.
سازمان استاندارد ملی ایران در شماره ۱۱۷۴ به معرفی ویژگی ها و استانداردهای لازم چسب های حلالی پی وی سی پرداخته است که بر اساس استاندارد ۲۵۶۴_ASTM_D امریکا تنظیم و تدوین گشته است.
در استاندارد ASTM_D 1787 نیز مشخصاتی از این چسب با علم اینکه چسب های سمنت حلالی باید فاقد پلاستی سایزر(یا افزودنی به پلیمر تا سبب ایجاد فرایندپذیری و تنوع کاربری انها گردند) باشد، اورده شده است.
سمنت حلالی یا چسب پی وی سی فشار قوی باید عاری از ذرات پلاستیک درشت حل نشده و هر گونه ناخالصی و از غلظت کم و یکنواخت تا حد سهولت در جریان برخوردار باشد، زیرا ناخالصی ها سبب اثرات مضر و نامطلوب در کیفیت و مقاومت شیمیایی اتصال و غلظت قطعات بالا سبب تبدیل شدن پی وی سی به حالت ژلاتینی و عدم لغزش مناسب روی سطح تماس دو قطعه و دشواری نصب می گردد.
چسب های پی وی سی فشار قوی برای اتصال ورقه های روکش یا چرم مصنوعی و هر نوع پی وی سی نرم مناسب نیستند چون انها اصولا دارای درصد زیادی نرم کننده می باشند.
چسب پی وی سی فشار قوی بر اساس استانداردهای ملی ایران باید از مشخصات فنی زیر نیز برخوردار باشد:

برندهای چسب پی وی سی در بازار چسب کشور
حضور این نوع چسب در بازار چسب کشور مانند اغلب محصولات شیمیایی دیگر با برندهای خارجی اغاز می شود، یکی از بهترین و متداول ترین نوع این برند مربوط به شرکت هنکل المان و با نام تجاری تانگیت tangit می باشد و از گذشته تا به حال همانند دیگر کشورها در ایران نیز مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارد. با گسترش کاربرد لوله ها و پروفیل های پی وی سی و بالطبع چسب مخصوص ان و سود بالای حاصل از فروش انها، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی را به تولید این محصول سوق داد. اما متاسفانه این مارک ها هنوز نتوانسته اند به عنوان یک برند ملی در حداقل ترین معیار برندینگ هم چون نام و شکل ظاهری جایگاه واقعی خود را در بازار چسب کشور بدست اورند.
عرضه محصولات بی کیفیت در بازار توسط سودجویان و دلالان باعث عدم بی اعتمادی مصرف کنندگان به مارک های داخلی گردیده است تا جایی که اکثر تولید کنندگان را علاوه بر کیفیت بالا و بی نظیر حتی برتر از برندهای مشابه خارجی به بسته بندی و نام گذاری تولیداتشان شبیه نام و بسته بندی تانگیت نموده است.
از مارک ایرانی موجود در بازار می توان به تایگر، تانژیت، تانجیت، تارگت و … اشاره نمود که همان طور که مشخص است دارای نام هایی مشابه تانگیت المان گرفته شده است و اغلب در قوطی و یا تیوپ های کاملا مشابه به تانگیت بسته بندی شده اند.
این در حالی است که تمام این مارک های ایرانی از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردار هستند. این کیفیت دور از ذهن نیست زیرا هم رزین های پی وی سی و هم حلال تتراهیدروفوران از مشتقات نفت در پتروشیمی ها بدست می ایند.

البته تقصیر و گناه تولیدکنندگان نیز کم از مصرف کنندگان نمی باشد.
بسیاری از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی برای بازگشت سریع سرمایه و یا سوداوری از برندسازی اصولی که نیاز به زمان کافی و صبر و حوصله دارد، خودداری نموده اند و با تولید محصولات خود با کپی ظاهری به برندسازی تانگیت هنکل المان در کشور و حتی منطقه کمک شایانی نموده اند و در دراز مدت نیز سبب کاهش سود تولید خود خواهند شد. همان گونه که شاهد هستیم تعداد بسیار زیادی از مصرف کنندگان چسب پی وی سی ایرانی را با تصور تانگیت المان مصرف می کنند و رضایت مندی خود را نیز به نام هنکل و تانگیت در میان همکاران و تازه کاران تبلیغ می کنند.

چسب پی وی سی فشار قوی ایزو
می توان گفت جز معدود شرکت های ایرانی و یا بهتر است بگوییم تنها شرکت ایرانی که این شهامت را داشته است که چسب پی وی سی فشار قوی را با مارک خود و بسته بندی خاص خود تولید کند، شرکت مهرتابان پرشین صاحب برند چسب پی وی سی ایزو و تانجیت و ایرسا می باشد.

این شرکت وابسته به گروه شیمیایی ایزو است که فعالیت خود را در پایان سال ۱۳۷۲ ثبت رسمی نموده است. این فعالیت در زمینه تولید انواع چسب پی وی سی و پرایمر و پی یو و رنگ های پرایمری در غالب نام های تجاری ایزو و ایرسا و تانجیت و التین بوده است.

معرفی خصوصیات چسب پی وی سی ایزو
این محصول دارای چسبندگی و قابلیت پرکنندگی بسیار قوی و مقاومت حرارتی بی نظیر و در عوض پتانسیل ترک خوردن پایین و نیز مقاومت در برابر اکثر مواد شیمایی که قابلیت خورندگی داشته باشند و از همه مهم تر اینکه فاقد تولوئن می باشد.

   

مطالب ویژه